LEJYONELLA VE HAVUZ KONTROLLERİ

LEJYONELLA VE HAVUZ KONTROLLERİ

Bakteriler genel olarak nemli ortamlarda ve akıntılarda kolayca barınmakta ve çoğalmaktadır. Lejyonella hastalığına   klima hastalığı dendiği olmaktadır. Çünkü bakteriler klima içinde kolayca yerleşmekte ve insan vücuduna girmektedir. Bu bakteriler klimada yaşayabiliyor ve yayılan havayı insanların  soluması ile  bünyeye yerleşebiliyor.

Ciddi ve ölümcül  olabilen lejyoner hastalığına yakalanmamak için dezenfekte edilmiş ortamlarda bulunmak ve kullanılan su sistemli cihazların bakımına özen göstermek gerekmektedir. Bu açıdan gıdaların su bulunan kısımlarına çok fazla dikkat etmek gerekmektedir. Kullanım suyunun en az yarım saat 70 derecede kaynatılması çok önemlidir. Klorlama yöntemi , kanser etkisi yüzünden çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun yerine  etkili bir temizleme  yöntemi olarak metalik iyonizasyon daha fazla kullanılmamaktadır.

Aynı şekilde  havuzlar içinde en büyük tehlike bakteri oluşumudur. Güvenli ve sağlıklı bir havuzun  olabilmesi için standartlara uygun olması ve dezenfeksiyon kurallarına uyulması gerekmektedir. Havuz suyunun  özelliklerinin, standartlara uygun olması gerekmektedir.

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir