EN 1090 Belgelendirme ( YAPI MALZEMELERI YÖNETMELIGI (CPR) (305/2011/AB)'ne göre )

-YAPI MALZEMELERI YÖNETMELIGI (305/2011/AB) (CPR), Türkiye ve Avrupa Birligi içerisinde yapi ürünü imalatinin kalite kontrolünü standartlastirmak, serbest ticareti garanti altina almak ve nitelikli ürünlerin sinirsiz kullanimini saglamak için uyumlastirilmis standartlar olusturmustur.

CPR, Avrupa Birligi'nde insaat ürünleri satmak isteyen tüm metal üretim ve isleme sirketlerinin fabrika üretim kontrollerini (FPC) onaylamasini gerektirir. Örnegin, sicak haddelenmis çelik ürünleri veya alüminyum bilesen üreticileri, uyumlastirilmis EN 1090-1 spesifikasyonuna uygun FPC'ye ihtiyaç duyarlar.Avrupa pazari için tasarlanan tüm yapi ürünleri, esas olarak yazili "Performans Beyani" na odaklanan CPR ile uyumlu olmalidir. ”Ve degistirilmis CE isareti . ARTIBEL CERTIFICATION, EN 1090 standardi için  onaylanmis kuruluslar arasindadir.

 

EN 1090 Sertifikasinin Yararlari

EN 1090'a göre fabrika üretim kontrolünün sertifikalandirilmasi için ARTIBEL CERTIFICATION hizmetleri tarafindan verilen EN 1090 uyumlulugu üretici sertifikasi ile sunlari yapabilirsiniz:

 

 

 • 01.07.2014 tarihi itibari ile Çevre ve Sehircilik Bakanligi tarafindan YAPI MALZEMELERI YÖNETMELIGI (305/2011/AB) kapsaminda Çelik ve Alüminyum yapi uygulamalarinda zorunlu kilinarak EN 1090 sertifikasi alma zorunlulugunu yerine getirilerek, tüm yasal yükümlülüklerinizi yerine getirerek içiniz rahat olsun.
 • Pazarinizi Avrupa Birligi'ne genisletin.
 • ARTIBEL CERTIFICATION’un endüstri lideri uzmanlik ve deneyiminden yararlanin.
 • CE isareti almak için ön kosullari yerine getirin.

EN 1090 uyum hizmetlerimizin sirketinize nasil fayda saglayacagi hakkinda daha fazla bilgi edinmek için lütfen ARTIBEL CERTIFICATION bizimle iletisime geçmekten çekinmeyin!

 

 

 

EN 1090'a Uygun Üretici Sertifikasyonu için Ön Kosullar

Sertifikasyon EN 1090'a göre sertifikasyon için temel olarak EN 1090 stanadardi kosullarina baglidir, sirketinizin asagidaki gibi birkaç çalistirma kosulu testini geçmesi gerekir:

ARTIBEL CERTIFICATION ön kosullari yerine getirmek için hizmetler sunar ve herhangi bir sekilde yardimci olmaktan mutluluk duyar.

EN 1090 Üretici Belgelendirme Süreci

 1. Uygulama
  Tüm ön kosullar yerine getirildiginde, üreticiler EN 1090'a göre sertifika için basvurabilirler.
 2. Ilk denetim
  ARTIBEL CERTIFICATION, tüm fabrika üretim kontrol sistemi sertifikasyon sürecini koordine eder ve denetimi gerçeklestirir.
 3. Sertifikanin verilmesi
  Gerekli tüm kriterler karsilanirsa, fabrika üretim sertifikasi verilecektir.
 4. Düzenli izleme
  Sürekli olarak EN 1090 ile uyumluluk gerekiyorsa, ARTIBEL CERTIFICATION düzenli izleme saglayabilir.

 

Yapi Ürünleri için Onaylanmis Kurulus Olarak ARTIBEL CERTIFICATION

ARTIBEL CERTIFICATION, Yapi Malzemeleri Yönetmeligi (CPR) kapsaminda çalisan, yapi ürünleri ve malzemelerinin performans ve uygunluk sertifikasyonunu yürütmek için yetkilendirilmis Onaylanmis Kuruluslardan (NB'ler) biridir. 


Yapi Malzemeleri Yönetmeligi (CPR)

1 Temmuz 2013 tarihinde, Avrupa Yapi Ürünleri Yönetmeligi (CPR), Yapi Ürünleri Direktifinin (CPD) yerini almistir. O zamandan beri, piyasadaki tüm yapi ürünleri CPR uyumlu olmali ve yazili performans beyanina ve degistirilmis CE isaretine özel önem verilmelidir. CPR, uyumlastirilmis teknik özelliklerle kapsanan yapi ürünleri için dagitim gereksinimleri saglar.

Uyumlastirilmamis alanlardaki yapi malzemeleri için gereklilikler, ulusal yeterlilige göre ülkeden ülkeye degisiklik göstermektedir. Ancak, insaat denetimi altinda metal isleme üreten ve isleyen tüm sirketler EN 1090-1'e göre sertifikalandirilmalidir.

 

EN 1090 Siniflandirmalari

 • EN 1090-1, CE uygunluk degerlendirmesi için düzenlemeleri tanimlar
 • EN 1090-1 bir kaynak sertifikasi gerektirir
 • EN 1090-2, ulusal düzenlemelerin yerini alir (DIN 18800-7)
 • EN 1090-2, Yürütme Siniflarini EXC 1 - 4 olarak siniflandirir
 • EN 1090-2, kaynak gözetmenleri IWS / IWT / IWE'yi uygulama sinirlari ile tanimlar
 • EN 1090-2, tamamlayici Tahribatsiz Muayeneyi (NDT) tanimlar
 • EN 1090-2 test parçasi kaynagini tanimlar
 • EN 1090-3, ulusal düzenlemelerin yerini alir (DIN V 4113-3)

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir