YÜRÜYEN MERDIVEN VE BANTLARIN AKREDITE PERIYODIK KONTROLÜ

Yürüyen merdiven/yol sistemleri insan naklinde her yönüyle emsalsiz bir vasitadir. Özellikleri arasinda az yer kaplamasi, güvenilirligi, büyük kitlelere ayni anda ve kesintisiz hitap etmesi, hizi, zaman tasarrufu ve dis görünümünün estetigini sayabiliriz.

Yürüyen merdiven/yollar, günümüzde insan trafiginin bulundugu is merkezleri, büyük magazalar, süper marketler, demir yolu istasyonlari, havaalanlari, okullar, hastaneler, fabrikalar, oteller, restoranlar ve dik egimli tepeler vs. yerlerde insan naklinin sürekli ve güvenli olarak saglanmasi için yaygin olarak kullanilmaktadir.

6331 sayili "Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu" uyarinca çikarilan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge giren "Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi", isyerlerinde bulunan ekipmanlarin kullanimi ile ilgili saglik ve güvenlik yönünden uyulmasi gereken asgari sartlari belirlemistir.

Yürüyen merdiven periyodik kontrol ve testleri en az yilda 1 kez gerçeklestirilir. Periyodik kontrolleri yapmaya makine mühendisleri ile makine tekniker veya yüksek teknikerleri yetkilidir

ARTIBEL kaldirma ve iletme ekipmanlari periyodik kontrolleri gerçeklestirmek üzere akredite olmus A Tipi Muayene kurulusudur.

ARTIBEL kaldirma ve iletme ekipmanlari periyodik kontrollerinde uzmanlasmis mühendis ve tekniker kadrosuyla sektöre hizmet vermektedir.

Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi’ne göre:

Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi Ek-III Md. 2’de yer alan Tablo.2’nin Yürüyen Merdiven periyodik kontrollerini içeren bölümü;

Tablo-2: Kaldirma ve iletme ekipmanlarinin periyodik kontrol süreleri ve kontrol kriterleri (Ek baslik:RG-23/7/2016-29779) (2) 

(Degisik tablo:RG-23/7/2016-29779) (2)

EKIPMAN ADI

KONTROL PERIYODU

(Azami Süre)

(Ilgili standartin ön-gördügü süreler sakli kalmak kosulu ile)

 

PERIYODIK KONTROL KRITERLERI

(Ilgili standartlar asagida belirtilmistir.)*

 

Yürüyen merdiven ve yürüyen bant

Standartlarda süre belirtilmemisse

1 Yil

TS EN 13015+A1 standartinda belirtilen sartlar kapsaminda yapilir.

 

 

 

 

(*) Periyodik kontrol kriteri için referans olarak tabloda belirtilen standartlar örnek olarak verilmis olup burada belirtilmeyen ya da Yönetmeligin yayimi tarihinden sonra yayimlanan konuyla ilgili standartlarin da dikkate alinmasi gerekir. Kapsami periyodik kontrolle sinirli olmayan standartlar için periyodik kontrole iliskin hükümler uygulanacak, imalata yönelik test ve deneyler uygulanmayacaktir.

 

 

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir