FORKLİFT MUAYENESİ

FORKLİFT

Forklift ağır yükleri çatalları aracılığıyla kaldırmak ve özellikle bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan bir çeşit iş makinesidir. Forkliftler daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları taşımak ve kaldırmak istif etmek için kullanılırlar.

Forklift ataşmanı deyince, çatal ataşmanı, çift yönlü çatal, balya, kağıt veya selüloz balyası, tuğla, varil, karton veya kutu, ayarlı çatal, 2/3/4/6 palet ataşman, döndürme, kağıt rulo veya bobin, palet döndürücü, halı, vinç, yük dengeleyici, boşaltıcı, kepçe, yük itme-çekme, lastik, pota tutucu, uzatma, 3 yön hareketli çatal tipinde ataşmanlar artık genel kullanımda yaygın hale gelmiştir.

Forklift günümüzün en önemli istifleme araçları olarak karşımıza çıkıyor. Fabrikaların, iş yerlerinin ve depoların olmazsa olmazı forkliftler, çevikliği ve küçük yapısı sayesinde sektörün vazgeçilmez kaldırma ve istifleme ekipmanlarından biridir.Forklift,Periyodik Kontrol  bünyesinde forklift bulunduran işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli maddelerden biri de iş güvenliği ve sağlığı kanunudur.

Forklift  Periyodik Kontrol Süreleri

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az bir defa periyodik kontrolü yapılmalıdır.

Forklift İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca çıkarılan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği”, iş yerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir.

Forklift Periyodik Kontrol Formu

Forklift Periyodik Kontrol, mühendis ekip ve ekipmanları ile gerçekleştirdiği forklift kontrollerinde , ilgili ekipmanın ve yardımcı ekipmanların kaldırma işini güvenli olarak gerçekleştirebildiğini, ekipmanın test gerekliliklerini sağladığını kontrol ederek, tespit edilen eksiklikleri, uygunsuzlukları veya tehlikeli durumları raporlar.

 

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir