ISO 50001 ENERJI YÖNETIM SISTEMI

Toplam enerji maliyetlerinin toplam üretim maliyetlerinin P’sinin üzerine çiktigi ve Enerji Kanunu’nun enerjinin etkin kullanilmasi, israfinin önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunmasi için enerji kaynaklarinin ve enerjinin kullaniminda verimliligin artirilmasi yönündeki yaptirimi da düsünülecek olursa, enerji tasarrufuna gidilmesi ve bir enerji yönetim sistemi olusturulmasi kaçinilmazdir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, enerji yönetimindeki mevcut ulusal ve yerel standartlarin üzerine insa edilmis en son ve en iyi uygulamalari temsil eder. ISO 50001, organizasyonlarin enerji verimliligini yükseltmek için gerekli olan süreç ve sistemleri olusturmalarini, uygulanmasini ve sürdürülebilirligini saglamaktir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardi tüm enerji türlerini kapsar. Her isletmeye yani vergi levhasi sahiplerine kurulabilir, uygulanabilir ve belgelendirilebilir. Cografi, kültürel ya da sosyal kosullara bakilmaksizin her tip ve büyüklükte organizasyonun uygulamasina müsait bir yapida olusturulmustur.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardi Sera Gazi Emisyonlari (GHG); ile iliskili yerel yükümlülüklere uyumunuzu kolaylastiracaktir. Verimli enerji kullanimi konusunda sürekli iyilestirme çevre etki boyutlarini azalttigi gibi enerji tüketimini düsürerek tasarruf imkani da saglayacaktir

Enerji verimliligi kanunu ile ilgili bir çok yönetmelik ve tebligin hazirlandigi bu dönemde EN 16001 enerji yönetim sistemi tam mevzuat uyumu içinde bir firsat olarak degerlendirilebilir. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, ISO 9001-Kalite Yönetimi, ISO 14001- Çevre Yönetimi ve BS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi standartlari ile uyumlu sekilde tasarlanmistir.

ISO 50001  Enerji Yönetim Sistemi Standart Serisi

·         ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi-Kullanimi için rehberlik gereksinimleri

·         ISO/DIS 50002 Enerji Denetimleri

·         ISO/DIS 50003 Enerji Yönetim Sistemleri-  Enerji yönetim sistemlerinin denetim ve sertifikasyonunu saglayan kuruluslar için sartlar

·         ISO/DIS 50004 Enerji Yönetim Sistemleri- Bir enerji yönetim sisteminin uygulanmasi, sürdürülmesi ve gelistirilmesi için rehberlik

·         ISO/DIS 50006 Enerji Yönetim Sistemleri - enerji tabanlari (ENB); ve enerji performans göstergelerini (ENPI); kullanarak enerji performansinin ölçülmesi- Genel ilkeler ve rehberlik

·         ISO/DIS 50015 Enerji Yönetim Sistemleri- Ölçme ve Örgütsel Enerji Performansi Dogrulama - Genel Prensipleri ve Rehberlik

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Faydalari

Firmalarin olusturduklari ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini etkin bir biçimde kullanmasi asagida belirtilen faydalari saglamaktadir:

·         Maliyetleri azaltir: Enerji tüketimini belirlemek, ölçmek ve yönetmek için yapisal bir yaklasim kullanarak maliyetleri azaltmaya yardimci olur.

·         Seragazi Emisyonlarini azaltarak yasal yükümlülüklere uyumunuzu kolaylastirir: Mevcut ya da gelecekte gönüllü ya da zorunlu olabilecek enerji hedeflerine ya da sera gazi emisyonu kanunlarina ve kurulusun beraber is yaptigi paydaslarinin mevcut veya gelecekteki beklentilerine uyumu kolaylastirir.

·         Enerji temininde güveni artirir: Enerji risklerine dair açiklarin anlasilmasina ve kurulusun risk altinda oldugu alanlarin görülmesine yardimci olur.

·         Is performansini gelistirir: Davranissal degisiklikler yaratmak ve maliyet etkin teknik çözümleri sistematik olarak belirlemek ve önceliklendirmek suretiyle enerji tüketimini en aza indirerek; üretkenligi artirmaya katkida bulunur.

·         Enerji hedeflerini ve politikalarini resmilestirir: Kurulus bünyesinde Enerji Yönetimi Politikasi’na itibari gelistirir ve enerji verimli düsünce yapisini yerlestirir.

·         Mevcut Yönetim sistemlerinizle entegre edilebilir: Enerji Yönetim sistemini mevcut yönetim sistemleri ile entegre ederek maksimum fayda saglanabilir.

·         Gelecegin karbon bagimli dünyasinda yeni ürünler ve hizmetler için firsatlar gelistirilmesini saglar.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Maddeleri

Önsöz
Tanitim
1 Kapsam
2 Referanslar
3 Terimler ve Tarifler
4 Enerji Yönetim Sistemi Gereklilikleri
4.1 Genel Gereklilikler
4.2 Yönetimin Sorumlulugu
4.2.1 Genel
4.2.2 Görev, Sorumluluk ve Yetkiler
4.3 Enerji Politikasi
4.4 Planlama
4.4.1 Genel
4.4.2 Enerji Profili
4.4.3 Enerji Temel Degerleri
4.4.4 Enerji Performans Göstergeleri
4.4.5 Yasal ve Diger Gereklilikler
4.4.6 Amaçlar, Hedefler ve Eylem Planlari
4.5 Uygulama ve Operasyon
4.5.1 Yeterlilik, Egitim ve Farkindalik
4.5.2 Dokümantasyon
4.5.3 Operasyonel Kontrol
4.5.4 Iletisim
4.5.5 Dizayn
4.5.6 Enerji Hizmeti, Ürün ve Enerji Satinalma
4.6 Performans Kontrolü
4.6.1 Izleme, Ölçme ve Analizler
4.6.2 Yasal/Diger Uygunsuzluk Degerlendirilmesi
4.6.3 Iç Tetkik
4.6.4 Uygunsuzluklar, Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler ve Iyilestirme Uygulamalari
4.6.5 Kayitlarin Kontrolü
4.7 Üst Yönetim Tarafindan Enerji Yönetim Sisteminin Gözden Geçirilmesi
4.7.1 Yönetim Gözden Geçirme Girdileri
4.7.2 Yönetim Gözden Geçirme Çiktilari

EK A (Bilgilendirme);- Bu Uluslararasi Standardin Kullanimina Iliskin Kilavuz Bilgiler
A.1 Genel Gereklilikler
A.2 Yönetimin Sorumlulugu
A.2.1 Genel
A.2.2 Görev, Sorumluluk ve Yetkiler
A.3 Enerji Politikasi
A.4 Planlama
A.4.1 Genel
A.4.2 Enerji Profili
A.4.3 Enerji Temel Degerleri
A.4.4 Enerji Performans Göstergeleri
A.4.5 Yasal ve Diger Gereklilikler
A.4.6 Amaçlar, Hedefler ve Eylem Planlari
A.5 Uygulama ve Operasyon
A.5.1 Yeterlilik, Egitim ve Farkindalik
A.5.2 Dokümantasyon
A.5.3 Operasyonel Kontrol
A.5.4 Iletisim
A.5.5 Dizayn
A.5.6 Enerji Hizmeti, Ürün ve Enerji Satinalma
A.6 Performans Kontrolü
A.6.1 Izleme, Ölçme ve Analizler
A.6.2 Yasal/Diger Uygunsuzluk Degerlendirilmesi
A.6.3 Iç Tetkik
A.6.4 Uygunsuzluklar, Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler ve Iyilestirme Uygulamalari
A.6.5 Kayitlarin Kontrolü
A.7 Üst Yönetim Tarafindan Enerji Yönetim Sisteminin Gözden Geçirilmesi
A.7.1 Yönetim Gözden Geçirme Girdileri
A.7.2 Yönetim Gözden Geçirme Çiktilari

Sertifikasyon

ISO 50001 belgesi / Sertifikasinin belgelendirme periyodu / geçerliligi 3 yildir. Geçerlilik süresi boyunca, en az yilda bir kez, standardin gerekliliklerine uygunlugu dogrulamak için bir gözetim denetimi gerçeklestiririz. Sertifikanin süresi dolmadan önce, müsteri kurulus ISO 50001 belgesi / Sertifikasinin yenilenmesi talebinde bulunabilir.

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir