VAKUM TESTİ

Vakum testi ile kaynak yerlerden kaçakların tespit edilmesinde kullanılan pratik uygulanabilen bir yöntemdir. Vakum testinde test edilen bölgenin iç ve dış yüzeyi esas alınarak basınç farkı yaratılır ve kontrolü yapılır. Başlıca kullanım alanları borulama sistemleri, basınçlı tanklar ve depolama tanklarıdır.
   Uygulama yapılacak bölgeye göre değişik tiplerde vakum test cihazları vardır. Vakum testi ile bindirme kaynakları, alın kaynak ve köşe kaynaklarını kontrol etmeye uygundur. Vakum testinde küçük kaynak bölgeleri kontrol edilerek daha kesin sonuçların elde edilmesi sağlanır. Vakum testi ekipmanları vakum pompası ve vakum kutusundan oluşur.

Vakum testi öncesi, manometre ve vakum hortumu vakum kutusuna bağlanır. Sonra sabunlu karışım kaynak üzerine püskürtülür ve vakum kutusu kaynak üzerine yerleştirilir ve vakum oluşturulur. Kaynak bölgesi değerlendirilir, eğer vakumda bir azalma yada kabarcıklar oluşmaya başlarsa o bölgede bir hatanın olduğu anlaşılır.

TS EN ISO 9712 Tahribatsız muayene  (NDT) personelinin kalifikasyonu ve belgelendirme standartına uygun seviye 2 belgesi olan makine mühendisleri kontrolünde gerçekleştirilmesi gereklidir. .

Yapılacak vakum testleri uygulamalarının güvenilir ve sağlıklı sonuçlar vermesi için, işlemlerin standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

   Kullanılan Standart:         
  TS EN 13160-2 Sızıntı belirleme sistemleri – Bölüm 2: Basınçlı ve vakumlu sistemler.

VAKUM TEST YÖNTEMİMİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ;
 

  • Uzun kaynaklarda kısa sürede kaçak sonucu almayı sağlar,
  • Vakum Test Yönteminin Kısıtlamaları
  • Yüzeyin temizlenmiş olması gerekmektedir

 

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir