FREZE TEZGAHI MUAYENESI / PERIYODIK KONTROLÜ

Metal, ahsap, plastik v.b malzemeleri islemek amaciyla kullanilan CNC tezgâhi fabrikalarda, sanayilerde kullanilir ve CNC tezgahlarinin bir çok çesidi bulunmaktadir.
CNC tezgahlarin bazilari asagidaki gibidir.
Freze tezgahi
Taslama tezgahi
Torna tezgahi
Matkap tezgahi
Delik büyütme tezgahi

Bu ve bunun gibi tezgahlarin kendine özgü çalisma özelligi vardir. Bir malzemeyi islemek için tezgahin kontrol ünitesindeki verilere göre islenir. Günümüzün teknolojisinde daha ileri seviyede olan
CNC tezgahlari yaptigi is açisindan büyük kolaylik saglamaktadir. Bir operatör yardimi ile kullanilan CNC tezgahlari pahali olduklari için ve herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi için mutlaka bakim ve kontrolleri yapilmalidir.

Periyodik Kontrol Süresi CNC tezgahlari “Is Ekipmanlari Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligine” ve bu yönetmelikte belirtilen ilgili maddelere tabiidir. Bu yönetmelige göre CNC tezgahlarin periyodik kontrolleri yilda 1 defa yapilmalidir.

Is Ekipmanlari Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi
Bu Yönetmeligin amaci, is yerinde is ekipmanlarinin kullanimi ile ilgili saglik ve güvenlik yönünden uyulmasi gerekli asgari sartlari belirlemektir. 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu kapsamina giren tüm is yerlerini kapsar.
6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanununun 30 ve 31 inci maddeleri ile 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayili Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanliginin Teskilat ve Görevleri Hakkinda Kanunun 2 ve 12 nci maddelerine dayanilarak ve 3/10/2009 tarihli ve 2009/104/EC sayili Avrupa Birligi Direktifine paralel olarak hazirlanmistir.

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir