KATODIK KONTROLLER

KATODIK KORUMA

Metal koruma sistemine katodik koruma denir. Yani toprak ve su altinda bulunan metaller zamanla çesitli nedenlerden dolayi özelligini kaybederek çevresinde bulunan her seye zarar verir. Zarar vermesi sonucu istenilmeyen kazalar olusmaktadir. Bu kazalar olmadan önce katodik koruma ölçümünü periyodik kontroledilmelidir.

Katodik koruma ölçümü periyodik kontrol, korunacak metali olusturulacak bir elektrokimyasal hücrenin katodu haline getirerek metal yüzeyindeki anodik akimlarin giderilmesi islemidir. Korozyon olayi bu iki reaksiyonun bir arada yürümesi ile gerçeklesir. Elektronlar anottan katoda dogru metal üzerinden akar ve katot reaksiyonu anottan gelen bu elektronlari kullanarak yürür.

Katodik Koruma Ölçümünün Yapildigi Tesis ve Yerler

 1. Akaryakit dolum tesisi ve akaryakit istasyonlari
 2. Dogalgaz, akaryakit ve su boru hatlari olan tesisler
 3. Deniz suyu ve tatli su üzerinde bulunan liman ve köprü isletmeleri
 4. Tatli su depolama tanklari olan tesisler

Periyodik Kontrol Süresi

Katodik koruma donanimlarinin çalisir durumda olmasi saglanir. Katodik koruma tesislerinin performansi yillik olarak test edilmelidir. Ayrica, besleme akim katodik koruma tesislerinin düzelticiler gibi güç kaynaklari iki ayi asmayacak araliklarla kontrol edilir. Katodik koruma tesislerinin sürekli çalismasinin saglanmasi ve koruma degerlerinin periyodik olarak kontrol edilmesi ve yilda en az iki defa koruma potansiyeli degerlerinin ölçülmesi zorunludur.

Katodik Koruma Standartlari

 • TS EN 13636 Gömülmüs metalik tanklar ve ilgili boru sisteminin katodik korunmasi
 • TS EN ISO 15711 Boyalar ve vernikler – Deniz suyuna maruz kaplamalarinin katodik ayrilmaya direncinin tayini
 • TS EN ISO 12696 Beton içindeki çeligin katodik korumasi
 • TS EN 16222 Gemi gövdelerinin katodik korumasi
 • TS EN ISO 13174 Katodik koruma – Liman tesisleri için
 • TS EN 16299 Toprak veya taban ile temasa dayanan toprak depolama tanki üzerinde Dis yüzeylerin katodik korumasi
 • TS 5141 EN 12954 Katodik koruma – Gömülü veya suya daldirilmis metalik yapilar için – Boru hatlari için genel prensipler ve uygulama

Artibel’in yeterli teknik teçhizat ve bilgi birikimine sahip elektrik mühendisleri tarafindan yapilan katodik koruma ve elektriksel teknik ekipmanlarin periyodik ölçüm ve kontrolleri, bu cihazlarin ve tesisatlarin neden olabilecegi is kazalarinin azaltilmasina, önlenmesine ve is güvenliginin saglanmasina yardimci olmaktadir

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir