CARASKAL KONTROLLERİ

CARASKALLAR

Caraskalların en önemli özelliği kaldırımakta olduğunuz yüklerin istenilen konumda bir kuvvet olmaksızın durabilmesi ve yükleri kaldırmak için gereken kol kuvvetin az olmasıdır , bu tarz mekanik caraskalların eksiği yükün kaldırılma zamanının elektrikli vinç caraskallara göre daha fazla olmasıdır. Genellikle inşaatlarda, fabrikalarda, atölyelerde yük kaldırmak amacıyla kullanılmaktadırlar.

Caraskal Periyodik Kontrol Süresi

İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğince kaldırma iletme makinalarının ve basınçlı kapların muayene periyodları standartları aksi belirtilmediği sürece yılda en az 1 defa periyodik kontrolüyapılmalıdır.

Caraskal Periyodik Kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu iş yeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonra yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının, yönetmelikte belirtilen istisnalar dışında, 1 yılı aşmaması gerekir.

Caraskal Periyodik Kontrol; Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artıbel bünyesindeki kaldırma ve iletme makinalarının periyodik kontrolü kapsamında test ve kontrollerini yapan kişilerin bağımsızlık, tarafsızlık ve güvenirlilik açısından kontrol ettikleri ekipmanın tasarımcısı, tedarikçisi, montajcısı, satıcısı, sahibi, kullanıcısı, bakımcısı veya bu kesimlerin yetkilisi olmamasına ve kontrolü yapan kuruluşların akredite olmasına dikkat ediniz.

Caraskal İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği

Artıbel, 6331 Sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde, “İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” kapsamında, teknik hizmetlerinin güvenirliliğini ve yeterliliğini onaylatmak ve kurumsallaştırmak amacıyla, TS EN ISO/IEC 17020 standardına göre “Kaldırma ve iletme makinaları ve basınçlı ekipmanlarının periyodik kontrolü ve caraskal periyodik kontrolü” konusunda “A Tipi muayene kuruluşu” olarak Türkak tarafından akredite olmuş kuruluşlarla, hizmetlerini bu kapsamda sürdürmektedir.

 

 

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir