YANGIN TESISATI AKREDITE PERIYODIK KONTROLLERI

Binalarin Yangindan Korunmasi Yönetmeliginde ve Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligin’de Yangin söndürme sisteminin periyodik kontrolleri yapilmasi gerektigi belirtilmistir.

Bu yönetmeliklerde ve ilgili standartlarda aksi belirtilmedikçe yangin söndürme sistemlerinin periyodik kontrolleri yilda en az 1 defa yapilmalidir.

Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkindaki Yönetmeligin Besinci bölümü Periyodik testler ve bakim MADDE 100- (1) Bu Yönetmelikte öngörülen yangin söndürme sistemlerinin, bina sahibi, yöneticisi veya bunlarin yazili olarak sorumluluklarini devrettigi bina yetkilisinin sorumlulugu altinda, ilgili standartlarda belirtilen sistemin gerektirdigi periyodik kontrole, teste ve bakima tabi tutulmasi sarttir.

20/6/2012 tarihli ve 6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu kapsamina giren tüm is yerlerini kapsar.

Is Ekipmanlarinin kullaniminda saglik ve güvenlik sartlari yönetmeligi’nin EK III Bölümünün 2.1 Maddesinde Periyodik kontrolleri yapilmasi gereken tesisatlar ve 2.3.4. Madde 2.1.1.’de Tablo 3’te periyodik kontrol kriterleri ve kontrol süreleri belirtilmistir.

Yangin Tesisati periyodik kontrolünde binanin yangin söndürme sisteminin projesine ve yangin söndürme tesisatina bakilarak ilgili standartlarin belirtmis oldugu kriterler ile tesisat, motopomplar, hidrantlar,lanslar teste tabi tutularak periyodik kontroller gerçekletirilir.

 

Akredite Periyodik Kontrolü yapilan yangin söndürme sistemleri;

5. Yangindan Korunma Sistemleri

5.A.1. Yagmurlama (Sprinkler) Sistemleri

5.A.2. Yangin Su Deposu

5.A.3. Yangin Pompa Istasyonu

5.A.4. Yangin Hidrant Sistemi

5.A.5. Yangin Dolap Sistemi

5.A.6. Su Sprey (Water Spray) Sistemleri

5.A.8. Köpüklü Söndürme Sistemleri

5.A.9. Portatif Yangin Söndürme Tüpleri Yerlesimi

5.A.10. Algilama Alarm Sistemleri

5.A.11. Temiz Gazli Otomatik Söndürme Sistemleri

5.A.12. CO2 Gazli Otomatik Söndürme Sistemleri.

5.A.13. Kuru / Sivi Kimyevi Otomatik Söndürme Sistemleri

5.A.14. Acil Aydinlatma Ve Yönlendirme Sistemleri

5.A.15. Duman Tahliye Sistemleri

5.A.16. Kaçis yolu Basinçlandirma Sistemleri

Yangin Sistemleri Periyodik Kontrolü Nasil Yapilir?


Yangin Sistemleri Periyodik Kontrolü Nasil Yapilir?

Yangin Sistemlerin periyodik kontrolünün nasil yapilacagina iliskin yöntemlerin incelenmesine dair degerlendirmelerin yer aldigi bu bölümümüzde kontrollerin nasil yapildigi ve kontroller sirasinda yapilacak faaliyetler yer almaktadir.

 

Yangin Sistemlerinde yapilacak periyodik kontrol, muayene islemlerinin öncelikli olarak Kanun, yönetmelik, standartlar ve sartnameler dogrultusunda gerçeklestirildiginin bilinmesi gerekir. Bu durum yasal olarak zorunlu haldedir.

 

Yangin Sistemi olan firmalarin, yasa ve yönetmelik geregi, aksi belirtilmedikçe yilda en az 1 defa periyodik kontrol yaptirmalari zorunludur.

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir