ELEKTRIK PANO KONTROLÜ / AKREDITE PERIYODIK KONTROL

Elektrik panosu bir binadaki en önemli unsurlardan biridir. Bütün elektrik tesisatinin hattinin testinin ve kontrolünün saglandigi noktadir. Elektrik panosu içerisinde bulunan sayaçlari, kontaktörleri, röleleri ve sigortalari barindiran kabindir.

Elektrik panosunun periyodik kontrolünün yapilmasi güvenlik açisindan çok önemlidir. Pano ölçümlerinde çesitli kontroller bulunmaktadir. Pano kapak kontrolü, fiziksel dayanim kontrolü, izolasyon kontrolü gibi pano kontrolleri bulunmaktadir.

Pano Tip Testi

Elektrik pano imalatçilari tarafindan çok önemli olan kalite belgelerinden bir tip test sertifikasidir. Bazi panolar da 4000 A elektrik akimi geçtiginde pano isinir. Isinan panoya elektrik motoru takilir ki pano sogusun diye. Pano tip sertifikali panolarda ise elektrik motoruna gerek kalmaz çünkü bu panolar isinmaz. Pano tip sertifikasi alabilmek için ürününüz yurt disina yollanarak bazi testlerden geçirilir. Eger testlere dayanikli ise Pano tip sertifikasi alir.

Elektrik Panosu Ile Ilgili Periyodik Kontrol Yönetmeligi

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi’nin yayinladigi 6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu’na dayanarak çikarilan Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi’ne göre, ilgili diger yönetmeliklerde ve standartlarda aksi bir süre belirtilmemis ise, yilda en az 1 (bir) kez elektrik panolarinin muayenesinin yaptirilmasi gerekmektedir.

Artibel Elektrik Pano Ölçümü Periyodik Kontrolü

Elektrik mühendislerimiz ve yetkili uzmanlarimiz tarafindan yapilan elektrik panosu muayene sonuçlari için bir rapor düzenlenmekte ve isletmelere bu rapor sunulmaktadir. 

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir