TRANSPALET AKREDITE PERIYODIK KONTROLÜ / AKREDITE PERIYODIK KONTROL

Transpalet paketlenmis veya muhafazali tek parça yüklerin sert, düz bir zeminde,  kisa mesafelerde kaldirilmasi ve raflanmasi için kullanilan pratik bir yükleme-bosaltma aracidir.

Manuel hareket ettirilen bu araç iterek ve  çekilerek kullanilir. Yükün kaldirilmasi elle çalisan hidrolik sistem vasitasiyla yapilir. Böylelikle  Transpalet, isletmenizde karsilastiginiz yük tasima sorunlarinizi hem zaman hemde isçilik  açisindan çözümleyecek üstün nitelikli bir araçtir.

6331 sayili "Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu" uyarinca çikarilan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge giren "Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi", isyerlerinde bulunan ekipmanlarin kullanimi ile ilgili saglik ve güvenlik yönünden uyulmasi gereken asgari sartlari belirlemistir.

Istif makinalarinin güvenli kullaniminda kumanda sistemleri (direksiyon, kumanda kolu vb.), tekerlekler (havali, dolgu, pvc vd.), çatal kollar, zincirlerin durumu, hidrolik sistemler (piston, silindir, hortumlar gibi), frenler, sinyaller, isaretlemeler (örn. Kapasite diyagramlari ve uyari isaretleri) önem tasimaktadir. Periyodik kontroller sirasinda güvenligi etkileyebilecek tüm sistemler incelenmekte ve yük testi ile tasima bilesenlerinin durumu degerlendirilmektedir.

Transpalet gibi istif makinalarinin periyodik kontrolleri en geç yilda 1 kez gerçeklestirilmelidir. Periyodik kontrolleri yapmaya makine mühendisleri ile makine tekniker veya yüksek teknikerleri yetkilidir.

ARTIBEL kaldirma ve iletme ekipmanlari periyodik kontrolleri gerçeklestirmek üzere akredite olmus A Tipi Muayene kurulusudur.

ARTIBEL kaldirma ve iletme ekipmanlari periyodik kontrollerinde uzmanlasmis mühendis ve tekniker kadrosuyla sektöre hizmet vermektedir.

Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi’ne göre:

Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi Ek-III Md. 2’de yer alan Tablo.2’nin Transpalet periyodik kontrollerini içeren bölümü;

 

Tablo-2: Kaldirma ve iletme ekipmanlarinin periyodik kontrol süreleri ve kontrol kriterleri (Ek baslik:RG-23/7/2016-29779) (2) 

 

(Degisik tablo:RG-23/7/2016-29779) (2)

EKIPMAN ADI

KONTROL PERIYODU

(Azami Süre)

(Ilgili standartin ön-gördügü süreler sakli kalmak kosulu ile)

 

PERIYODIK KONTROL KRITERLERI

(Ilgili standartlar asagida belirtilmistir.)*

 

Istif Makinesi (forklift, transpalet, lift)

Standartlarda süre belirtilmemisse

1 Yil

TS 10689, TS EN ISO 3691-5, TS ISO 5057, TS 10201 ISO 3184, TS ISO 1074 ve FEM 4.004 standartlarinda belirtilen kriterlere uygun olarak yapilir.

 

 

 

 

 

 (*) Periyodik kontrol kriteri için referans olarak tabloda belirtilen standartlar örnek olarak verilmis olup burada belirtilmeyen ya da Yönetmeligin yayimi tarihinden sonra yayimlanan konuyla ilgili standartlarin da dikkate alinmasi gerekir. Kapsami periyodik kontrolle sinirli olmayan standartlar için periyodik kontrole iliskin hükümler uygulanacak, imalata yönelik test ve deneyler uygulanmayacaktir.

 

 

 

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir