OTOKLAV PERIYODIK KONTROLÜ

Basite indirgeyerek anlatirsak eger, bir kazan ve dayanimi yüksek bir kapaktan meydana gelen yapiya otoklav denir. Yüksek sicaklik ve basinç altinda buhar yöntemiyle yapilan sterilizasyon isleminde kullanilmaktadir. Kazanin iç bölümünde bir izgara yer almaktadir. Bu izgaranin altinda yer alan boslukta su bulunmakta ve mikropsuzlastirilmak istenen malzemeler ise (duruma göre özel olarak paketlenerek) izgaranin üzerine yerlestirilmektedir. Kapagin üstünde de bir manometre ile bir termometre bulunmaktadir. Kazanin içindeki su; petrol, havagazi, elektrik ocagi gibi bir araçla isitilmaktadir.

6331 sayili “Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu” uyarinca çikarilan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge giren “Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi “ne göre, Ek III Bakim, Onarim ve Periyodik Kontrol ile Ilgili Hususlar bölümünün 1.4 Maddesi geregi; “Periyodik muayene araligi ve kriterleri standartlarda aksi bir sekilde belirlenmemis is ekipmanlarinin periyodik kontrolleri ve muayeneleri, varsa imalatçinin öngördügü aralik ve kriterlerde yapilir ibaresi yer almaktadir. Bu hususlar, imalatçi tarafindan belirlenmemisse is ekipmaninin periyodik muayene & kontrol, bulundugu isyerindeki ortam kosullari, kullanim sikligi ile kullanim süresi gibi bazi faktörler göz önünde bulundurularak, yapilacak risk analizi ve degerlendirmesi sonuçlarina göre, belirlenecek araliklarda yapilmalidir. Belirlenen periyodik muayene araliginin ilgili Yönetmelikte olasi durumlar disinda bir yili asmamasi gerekir.” hükmündedir.

Otoklav kullanim sikligina göre yilda en az “1” kere veya daha fazla araliklarla olmak kosulu ile mutlaka periyodik kontrol muayenelerinin yaptirilmasi kanunen zorunludur.

ARTIBEL basinçli kaplar periyodik kontrolleri gerçeklestirmek üzere akredite olmus A Tipi Muayene kurulusudur.

ARTIBEL basinçli kaplar periyodik kontrollerinde uzmanlasmis mühendis ve tekniker kadrosuyla sektöre hizmet vermektedir.

Is Ekipmanlarinin Kullaniminda Saglik ve Güvenlik Sartlari Yönetmeligi Ek-III Md. 2’de yer alan Tablo.1’nin otoklav periyodik kontrollerini içeren bölümü;

Tablo-1: Basinçli kap ve tesisatlarin periyodik kontrol süreleri ile kontrol kriterleri (Ek baslik:RG-23/7/2016-29779) (2)  

 

 

(Degisik tablo:RG-23/7/2016-29779) (2)

EKIPMAN ADI

KONTROL PERIYODU

(Azami Süre)

(Ilgili standartin ön-gördügü süreler sakli kalmak kosulu ile)*

 

PERIYODIK KONTROL KRITERLERI

(Ilgili standartlar asagida belirtilmistir.)**

Basinçli hava tanklari(2), (3)

Standartlarda süre belirtilmemisse

1 Yil

TS 1203 EN 286-1, TS EN 1012-1, TS EN 13445-5 standartlarinda belirtilen kriterlere uygun olarak yapilir.

 

(2) Seyyar veya sabit kompresör hava tanklari ile basinçli hava ihtiva eden her türlü kap ve bunlarin sabit donanimi.

(3) Kademeli sikistirma yapan kompresörlerin her kademesinde hidrostatik basinç deneyi, basinçli hava tanklari ile bunlarin sabit donanimlarinin, o kademede müsaade edilen en yüksek basincinin 1,5 kati ile yapilir.

(**) Periyodik kontrol kriteri için referans olarak tabloda belirtilen standartlar örnek olarak verilmis olup burada belirtilmeyen ya da Yönetmeligin yayimi tarihinden sonra yayimlanan konuyla ilgili standartlarin da dikkate alinmasi gerekir. Kapsami periyodik kontrolle sinirli olmayan standartlar için periyodik kontrole iliskin hükümler uygulanacak, imalata yönelik test ve deneyler uygulanmayacaktir.

 

 

 

Abone olun

Güncel bilgiler E Mailinize gönderilecektir